
Kúpna zmluva
Ateliér práva
3. marca 2024
Čítanie cca. 5 min.
Predávate/kupujete dom, byt, pozemok? V tom prípade potrebujete kúpnu zmluvu. V článku nášho Ateliéru práva približujeme aký je proces zodpovednej spolupráce a prípravy zmluvy.
Čo je kúpna zmluva?
Ak predávate/kupujete dom, byt, pozemok potrebujete kúpnu zmluvu. To, čo predávate/kupujete sa v kúpnej zmluve zvykne označovať ako predmet kúpy, predmet prevodu alebo prevádzané nehnuteľnosti. Podpis predávajúceho sa musí overiť – notárom/na matrike. Podpis kupujúceho overovať netreba.
Kúpna zmluva na prevod nehnuteľnosti musí byť písomná. Napísať si ju môžete sami alebo vám ju pripraví advokát. Ceny sú rôzne, od pár eur až po tisícky. Zvyčajne 200 – 300 EUR. ADVOLINE odmena za kúpnu zmluvu je 90 EUR.
Kvalitná kúpna zmluva
Dobrá kúpna zmluva nemusí mať 10 strán. Práve naopak, veľmi žiadané sú zrozumiteľné kúpne zmluvy s presným a jednoduchým textom. Také, z ktorých každý vie, čo má robiť a dokedy to má urobiť. Aj zmluva na 3 strany môže poskytnúť viac ochrany a právnej istoty než zmluva na 6 strán.
Áno vieme, ako prvé sa do Google píše kúpna zmluva vzor. Neodsudzujeme, sami radi googlime. Len si dajte pozor. Minimálny základ je rozumieť – predstavte si, či viete do koľkých dní musíte zaplatiť kúpnu cenu, čo sa stane keď ju nezaplatíte včas – zmluvná pokuta? Skončenie zmluvy? Kde budú peniaze dokým budete na liste vlastníctva ako vlastník – na účte kupujúceho? Predávajúceho? V notárskej úschove?
Nenechajte sa zlákať na dobré slovo. To čo chcete, nech je vždy v zmluve vyslovene napísané. Po podpise sa ťažko domôžete zmeny.
Na čo nezabudnúť?
Čítať s porozumením sa oplatí. Pred podpisom nezabudnite skontrolovať:
- List vlastníctva a ťarchy – napr. vecné bremeno doživotného bývania, hypotéka, exekúcia.
- Definíciu predmetu kúpy a jeho príslušenstva – ak je pozemok oplotený chceme kúpiť a mať v zmluve aj plot, to isté záhradný altánok, ak bola dohoda, že byt sa predáva zariadený aj to chceme mať v zmluve uvedené – byt sa prevádza spolu so všetkým príslušenstvom a vybavením ako je kuchynská linka, sedacia súprava, sprchový kút a pod.
- Splatnosť kúpnej ceny – stíhate vybaviť hypotéku?
- Uviedli ste aj rodné číslo a štátne občianstvo, pri cudzincovi číslo OP alebo pasu?
- Odovzdanie – od kedy bývate? Do kedy sa máte vysťahovať? Treba odhlásiť trvalý pobyt? Je tam sídlo firmy?
- Lehoty.
Pozor na lehoty & termíny!
Z pohľadu predávajúceho chceme vedieť, kedy dostaneme peniaze na účet. Bude to pred zanesením zmlúv na kataster alebo až po? Budete musieť podpísať záložné zmluvy pre banku kupujúceho? Dostanete predtým aspoň nejakú časť kúpnej ceny priamo na účet?
Najideálnejšia situácia pre predávajúceho je mať peniaze na účte a až potom zaniesť zmluvy na kataster. Rovnako zabezpečiť, aby kupujúci nebol šikovnejší a rýchlejší a zmluvy na kataster nezaniesol sám ešte pred tým, než zaplatí cenu. Zjednodušene, akonáhle zanesiete zmluvy na kataster do 30 dní je vlastníkom kupujúci. Ako predávajúcemu sa vám teda môže stať, že už nebude ani vlastníkom nehnuteľnosti, ani nebudete mať peniaze na účte.
Z pohľadu kupujúceho chceme vedieť, do kedy musíme zaplatiť cenu + kedy nám bude odovzdaný pozemok/dom/byt do užívania + či môžeme veriť predávajúcemu, ak mu pošleme peniaze priamo na účet.
Ak je v zmluve lehota 15 dní od podpisu na zaplatenie ceny stíhate dovtedy vybaviť hypotéku – podpísať záložné zmluvy aj čerpať úver z banky? 15 dní na behačky po bankách a katastroch je veľmi málo, ak chodíte do práce ešte menej. Zamýšľajte sa nad tým prakticky a vety v zmluve skúste preniesť do reality – koľko času potrebujem na návštevu banky, kedy má banka otvorené, môžem kvôli tomu odísť z práce, koľko bude banke trvať presun peňazí na účet predávajúceho?
Najideálnejšia situácia pre kupujúceho je poslať peniaze na účet až po tom, čo bude kupujúci na liste vlastníctva zapísaný ako vlastník – čo je cca 30 dní po tom, ako zanesiete zmluvy na kataster.